Kā izvēlēties bruģi privātmājas pagalmam?

Kā izvēlēties bruģi privātmājas pagalmam?

Bruģa ieklāšana savas privātmājas pagalmā ir lēmums, kuru cilvēks lielākoties pieņem tikai vienu reizi dzīvē. Tāpēc ir vērts izprast, no kādiem elementiem sastāv bruģa ieklāšana, lai tas kalpotu ilgi un kvalitatīvi. Par procesiem, kam jāpievērš uzmanība un soļiem, kas jāveic, izvēloties savu īsto bruģi, lasi rakstā!

Plānojot bruģēšanas darbus, ir iespēja izvēlēties trīs ceļus – piesaistīt profesionāļu palīdzību, darīt visu pašam vai daļēji darīt pašam.

Izvēloties pirmo variantu, bruģēšanas procesu izplānos nozarē specializējies uzņēmums (kas nav tas pats, kas celtniecības uzņēmums). Procesā var tikt piesaistīts ainavu arhitekts, kurš gan ņems vērā mājas koptēlu, gan palīdzēs piemeklēt īsto produktu no vizuālā un funkcionālā viedokļa. Ja ainavu arhitekts netiek piesaistīts, tad īsto bruģi parasti palīdz piemeklēt uzņēmums, kas veic bruģa ieklāšanas darbus – balstoties uz pieredzi.

Ja tomēr procesu ir vēlēšanās veikt pašam (no bruģa izvēles līdz ieklāšanai) vai daļēji pašam (izvēlēties bruģi pašam, bet ieklāšanu uzticēt speciālistam), tad pirmais solis ir vērsties pie bruģa ražotāja, piemēram, uzņēmuma Brikers, kas ir modernākais bruģa ražotājs Baltijā. Brikers speciālisti klientiem ir pieejami Rīgā, Dobelē, Liepājā, kā arī ir iespējami izbraukumi uz objektu, iepriekš vienojoties par vietu un laiku.

 

Ko izvēlēties un ko neizvēlēties?

Nav ieteicams bruģi izvēlēties no nezināmiem vai maz zināmiem ražotājiem. Tāpat ieteicams izvēlēties bruģa ražotāju, kam ir vismaz piecu gadu pieredze, jo bruģis ir ilgmūžīgs produkts, par kura kvalitāti var pārliecināties tikai vairāku gadu garumā. Būtisks ir arī sortimenta plašums, jo iespēja izvēlēties sev vēlamu dizainu ir tikpat svarīga kā bruģa kvalitāte.

Kam pievērst uzmanību un kādā secībā? 

Pirmais noteicošais faktors izvēlē ir vizuālais izskats, jo bruģis, pirmkārt, kalpo kā vides elements. Šeit jāatzīmē, ka neatkarīgi no tā, kāds bruģa vizuālais izskats tiek izvēlēts, tam ir jāspēj nodrošināt savas funkcijas izpildi.

Otrais faktors ir bruģa nestspēja. Brikers sortimentā ir bruģis 5 cm, 6 cm, 7 cm, 8 cm, kā arī 10 un 12 cm biezumā. Zemākais bruģis ir piemērots ietvēm, gājēju zonām un arī braucamās daļas noklāšanai, ja pa to pārvietojas vieglās automašīnas; 6 cm bruģis tiek rekomendēts gadījumos, kad uz tā reizēm uzbrauc arī smagais auto (asenizatora mašīna, kravu piegādes u.tml.); savukārt  8 cm bruģi ieteicams izmantot gadījumos, kad smagākas kravas uz bruģa seguma brauc regulāri. 10 un 12 cm biezu bruģi privātmājām nav nepieciešams iegādāties – tas ir paredzēts industriāliem objektiem.

Privātmājas pagalma izklāšanai pietiekams bruģa augstums ir gan 5 cm, gan 6 cm – ja bruģa ieklājējs ir kvalitatīvi sagatavojis vietu bruģa ieklāšanai, bruģa augstumam funkcionāli būs maza loma.

 

Treškārt, jāpievērš uzmanība bruģa formai – tā ir jāpiemēro mājas izskatam. Ja mājas dizainā ieturētas apaļas formas, labāk izvēlēties apaļas formas bruģi. Ja māja būvēta, ieturot taisnas līnijas, jāpiemeklē taisnu formu bruģis. Var arī izvēlēties dažādas formas bruģakmeņus un jaukt tos. Būtiski zināt – jo apaļākas malas būs bruģim, jo vairāk to starpās augs zāle. Šobrīd dizaina tendences rāda, ka arvien aktuālākas kļūst taisnas līnijas, tāpēc arī Brikers ir radījis jaunu produktu līniju – COMFORT – kam ir trīs veida kantītes (nošķeltas malas). Jo mazāka kantīte, jo taisnāka līnija un bruģakmeņi līdzenāk pieguļ cits citam. Šīs līnijas priekšrocība ir gan modernais izskats, gan minimāla drebēšanas sajūta, pārvietojoties pa to ar ratiņiem, skrituļdēli, skrituļslidām u.c.

Ceturtā ir jāizvēlas krāsa, kas arī ir jāpielāgo mājas dizainam – fasādei, logiem, jumtam. Bruģa pamatkrāsas ir pelēka, balta, melna, sarkana, dzeltena un brūna, pēc individuāla pieprasījuma ir pieejamas arī individuālās krāsas – zaļa, zila un oranža. Bruģa krāsu var veidot parastu, izteiktu vai arī jauktu (colormix), kad vienā akmenī tiek iekļautas vairākas krāsas.

Piektais posms ir apdares veida izvēle. Var izvēlēties skalotas virsmas bruģi, kam ir gan savi plusi, gan mīnusi. Skalotas virsmas bruģis aiztur putekļus un smiltis – tās atdalās no apaviem un paliek uz bruģa, netiek ienestas telpās. Šis bruģis ziemā mazāk slīd, labi noder kāpņu bruģēšanai, izskatās moderni un ir pieprasīts, jo atbilst aktuālajām dizaina tendencēm. Tomēr jāņem vērā, ka, nokrītot uz šī bruģa, nobrāzumi būs lielāki.

Var izvēlēties retro jeb mākslīgi vecinātu bruģi, kas lieliski izskatīties vidē ar vecām ēkām, muižām, veciem skaistiem pagrabiem, sētām, senām celtnēm utt.

Var izvēlēties īpašas virsmas bruģi – tādu, kurā tiek iestrādātas dažādu krāsu šķembas (marmors, bazalts un citas dabīgā akmens šķembas). Brikers sortimentā ir pieejami paraugi, no kuriem klients var izvēlēties sev tīkamāko – melns ar baltu, oranžu ar baltu u.c.

Pats pēdējais posms ir daudzuma aprēķināšana un došanās pie pārdošanas speciālista bruģa iegādei.

Bruģa ieklāšanas darbus Brikers iesaka uzticēt profesionāļiem, jo, lai bruģi ieklātu kvalitatīvi, ir nepieciešamas gan specializētas zināšanas, gan prasmes. Tā kā bruģis tiek klāts uz ilgu laiku, ir vērts šim procesam pievērst uzmanību un īstermiņā neskopoties ar līdzekļiem. Kvalitatīvi ieklāts bruģis kalpos 20-50 gadus.

 

Atpakaļ uz sarakstu