Bruģa izsvīšana jeb eflorescence – ražošanas brāķis vai neizbēgama pagaidu parādība

Uz bruģa seguma Tavā pagalmā parādījušies balti izsvīdumi un Tu nezini, ko darīt? Nesatraucies, tā ir eflorescence jeb bruģa izsvīšana.  Šī īpatnība ir pazīstama teju visā pasaulē un ar to saskaras visi betona izstrādājumu ražotāji. Eflorescence uz betona produktiem nav BRĀĶIS, jo betona bruģakmens ražošanas procesā izmanto augstākās klases portlandcementu.

Eflorescence ir droša zīme, ka betons turpina cietēt jeb uzlabot savas ilgmūžības īpašības. Eflorescences veidošanās ir atkarīga no daudziem faktoriem, tāpēc ir grūti izcelt kādu faktoru konkrēti. Visbiežāk eflorescenci uz betona bruģa seguma var novērot pavasarī. Krasas āra temperatūras un mitruma izmaiņas ir galvenais iemesls, kāpēc veidojas eflorescence uz betona izstrādājumiem, tai skaitā betona bruģakmens. Mūsu ilgstošā pieredze ir apliecinājusi, ka bruģa izsvīšana ir neizbēgama pagaidu parādība.

Betona bruģakmens seguma kalpošanas sākumā toņu atšķirības un baltie izsvīdumi būs redzami mazliet vairāk, tomēr līdz ar bruģakmens seguma ekspluatācijas uzsākšanu, tie samazināsies un ar laiku pazudīs. Jo vairāk betona bruģakmens segums tiks ekspluatēts, jo ātrāk eflorescence pazudīs, kā arī saule un lietus ir labākie palīgi.

Ko darīt, ja negribas gaidīt? Vispirms bruģakmens segums ir jāsamitrina, tad jānoberž ar sarainu birsti un beigās virsma jānoskalo ar ūdeni. Šādu tīrīšanu var nākties atkārtot vairākas reizes. Mazgāšanai drīkst izmantot arī augstspiediena mazgātāju. Ilgtermiņa risinājumam tirgū ir pieejami arī speciāli ķīmiski tīrīšanas līdzekļi betona bruģakmens segumiem, bet atceries, ka ķīmiskie tīrīšanas līdzekļi betona bruģakmens virsmām ir ļoti agresīvi un to pielietošana ir jāveic, stingri pēc instrukcijas. Mēs iesakām pagaidīt, lieki neuztraukties un ļaut saulei un lietum nomazgāt šos baltos izsvīdumus.

Atpakaļ uz sarakstu